RC153UC8
RC153UC8 DALI-2 Presence Detector brings energy saving and automatic lighting control to DALI-2 Building and Home Control System with ease and comfort.
Specifications
| Model Name | RC153UC8 |
| Product Name | Wide Range Ceiling Mount DALI-2 Presence Detector |
| Rated Voltage | 9-22.5VDC via DALI Bus (Typically, 16V) |
| Operating Temperature | -20°C to +45°C |
| Rated Load | Power supply via DALI Bus |
| Rated Protection | IP20 with EU standard junction box or spring clip box IP54 with surface mounting box |
| Detection Range | Ø24m at 2.5m height, 20°C |
| Detection Angle | 360° |
| Lux Setting | 10 ~ 2000 lux |
| DALI-2 Standards | 101 / 103 / 303 / 304 |
| Optional Products | Surface mount box / Spring clip box |
| Accessory | Lens mask |
| Certification | CE, RoHS and DALI-2 |
Related Products