RW5923
– Zero crossing circuitry
– Lux, Time, Mode setting adjustable
– Integrated tact switch for manual ON/OFF
– Suitable for all kinds of load including LED lamps
– Streamlined flat lens with up to 8 meter detection (180°)
– Compact size fits for German / French / Spanish wall box
– Supports staircase timer operation & multiple sensor wiring
– Snap-fit modular design for quick & simple installations
Specifications
| Model Name | RW5923A2 |
| Product Name | Wall Switch Presence Detector |
| Rated Voltage | 220V-240VAC, 50Hz |
| Operating Temperature | -20°C ~ +45°C |
| Rated Load | Fluorescent: 900VA/100uF Energy Saving or LED Lamp: 600VA/400W |
| Power Consumption | ≤ 0.3W |
| Installation | In-Wall Mounting |
| Rated Protection | IP20 |
| Detection Range | Front 8m, Side 4m at 1.2m height, 20°C |
| Detection Angle | 180° |
| Time Setting | 30s ~ 30m |
| Lux Setting | 10 ~ 1000 lux |
| Operation Mode / Function | Auto / Pulse / Semi-Auto / Slave |
| Housing Color | White |
| Dimension (W x H x D) | 80 x 80 x 47 mm |
| Product Certification | CE |
| Directive Compliance | RoHS, REACH |