RS100
- 200° angle / 12 meters frontal detection coverage
- Anti-creep zone 360° suitable for installation above entrance
- Sensor head adjustable by 90° horizontally and 30° downward
- Compact design with IP55 rating for outdoor installation
- Zero-crossing protection circuitry
- Pulse function supports staircase timer operation
- Easy installation thanks to quick power connector
- Manual override for 6 hours light on
Specifications
| Model Name | RS100XA2 |
| Product Name | Multiway Mounting Detector |
| Rated Voltage | 220-240VAC, 50/60Hz |
| Operating Temperature | -20°C ~ +45°C |
| Rated Load | Energy Saving or LED Lamp: 600VA/400W 10A (at 230VAC, cos φ = 1) |
| Power Consumption | ≤ 0.5W |
| Installation | Wall / Ceiling / Outer Corner / Inner Corner mounting |
| Rated Protection | IP55 |
| Detection Angle | 200°, Front 12m at 2.5m height, 20°C |
| Anti-Creep Detection | 360°, Downward Ø5m at 2.5m height, 20°C |
| Time Setting | 1 - 20 min |
| Lux Setting | 10 - 1000 lux |
| Color | White / Black |
| Operation Mode / Function | Auto / Pulse / Test / Dusk to Dawn / Manual Override / Teach-in |
| Dimension (W x H x D) | 72 x 74 x 134 mm |
| Product Certification | CE |
| Directive Compliance | RoHS, REACH |
Related Products