RC151
RC151 indoor ceiling mount presence detectors bring energy saving and automatic lighting control / HVAC control intelligently to home and office with ease and comfort. The whole product lineup is available for multi-way installations of surface mounting, false ceiling flush mounting, and flush mounting with European junction box.
Small space, Precise detection!
Specifications
| Model Name | RC151ZiC2 |
| Product Name | Ceiling Mount Presence Detector |
| Rated Voltage | 220V-240VAC, 50/60Hz |
| Operating Temperature | -20°C to +45°C |
| Rated Load | Load 1 for Lighting Load 2 for HVAC |
| Rated Protection | IP20 with EU standard junction box or spring clip box IP54 with surface mount box |
| Detection Range | Ø8m at 2.5m height, 20°C |
| Detection Angle | 360° |
| Time Setting | Time 1: Short Pulse - 30s ~ 30m - Test Time 2: 10s ~ 60m |
| Lux Setting | 10 ~ 2000 lux |
| Operation Mode / Function | Auto / Short Pulse / Test / Teach-in / Push-button / Presence |
| Optional Products | IRCE28RA1 Remote Control / Surface mount box / Flush mount spring clamp |
| Accessory | Lens mask |
Related Products
Dimension
Detection